Straipsniai

verslas, laisvalaikis, technologijos

Kai reikia tirti skrandžio dugną: skrandžio endoskopija

skrandžio endoskopija
skrandžio endoskopija

Tiems, ką nuolat vargina skrandžio skausmai, kam yra darytos virškinimo sistemos operacijos, šalinti tulžies akmenys ar ieškota refliukso priežasčių, skrandžio endkospopija nėra naujiena. Daug kas šį tyrimą įvardina kaip vieną nemaloniausių, tačiau guodžia tai, kad jis yra tikrai efektyvus ir trunka trumpai. O kai kurie jo tipai gali išvis nesukelti jokių nemalonių pojūčių.

Kaip atliekama skrandžio endoskopija?

Skrandžio endoskopija dažniausiai atliekama su zondu. Jei pacientas neužmigdytas, jis guldomas ant kušetės. Asmuo atsigula ant šono, galva padedama ant specialios pagalvėlės. Į burną reikia įsikąsti specialų daiktą, primenantį žiaunas. Taip pacientas lieka priverstinai išsižiojęs. Tuomet per burną įkišamas zondas, nuleidžiamas  žemyn ir gydytojas ekrane mato apžiūrinėjamą skrandžio dugną.

Endoskopinių tyrimų tipai

Nors vienas populiariausių endoskopinių tyrimų yra skrandžio tyrimas, tačiau taip pat endoskopijos būdu galima tirti ir kitus vidaus organus. Stemplės, skrandžio ir dvylikapirštės žarnos būklę tiria EFGDS tyrimas, tiesiąją žarną tiria rektoskopija, riestinę žarną tiria sigmoidoskopija, storąją žarną tiria kolonoskopija, nosiarykles, gerklas, trachėją, bronchus tiria bronchoskopija, šlapimo pūslę tiria cistoskopija, šlaplę tiria uretroskopija. Kai kurie tyrimai atliekami su narkoze.

Skrandžio tyrimas su narkoze atliekami, jei pacientą vargina stiprūs skrandžio skausmai ar itin jautri ryklė. Tyrimo metu taikoma bendrinė nejautra, tačiau vaistų kiekis yra nedidelis, skirtas labai trumpam veikimui. Tad pacientas be sąmonės būna vos kelias minutes.

Skrandžio tyrimas kapsule – gana naujas tyrimo būdas, juo tiriama ir kitos plonojo virškinamojo trakto dalys, žarnynas. Kapsulėje įmontuota kamera. Pacientas ją nuryja (lengvai, nes tai vitamino dydžio kapsulė). Ji slenka virškinamuoju traktu ir filmuoja gleivines. Kapsulė yra vienkartinio naudojimo, todėl ji tyrimo metu suyra ir pasišalina su išmatomis.

Skrandžio tyrimas zondu yra klasikinė endoskopija, kada plono skersmens zondas, panašesnis į vielą ar virvelę, įleidžiamas per burną į skrandį. Nuleistame jo gale įmontuota speciali kamera.

Kaip pasiruošti endoskopijos tyrimams?

Jeigu gydytojas nepatarė prieš endoskopiją pasidaryti kitų tyrimų, jų daryti ir nereikės. Svarbiausias pasiruošimas – ištuštinti skrandį. Rekomenduojama prieš einant miegoti nevalgyti. Ryte nieko nevalgius ir negėrus vykti atlikti tyrimo. Jeigu tyrimas vyksta vakare – nevalgykite visą dieną, o paskutinį kartą atsigerti vandens galima  likus trims valandoms iki tyrimo.

Jeigu nuolat vargina skrandžio skausmai, pasistenkite laikytis įprastos taktikos, kad nuvykus į tyrimą, skrandis būtų ramus, nesukilę rūgštys. Tai reiškia, galbūt kelios dienos prieš tai laikytis mitybos režimo, nevartoti dirginančių maisto medžiagų, labai karštų ar labai šaltų skysčių.

Ką pacientai jaučia skrandžio tyrimo metu

Jei skrandžio endoskopija atliekama su zondu ir be nuskausminamųjų, pojūčiai priklausys nuo tam tikrų veiksnių. Pavyzdžiui, nuo to, ar paciento būklė tyrimo metu gera. Jeigu vargina skrandžio skausmai, numanoma esant opų, sudirginimų, zondas galimai dirgins gleivinę ir kils skausmas. Jeigu skausmų nėra, endoskopijos metu pacientai skausmo neturėtų jausti. Tačiau bus nemalonu, nes pykins, norėsis vemti, bet to padaryti negalėsite. Tokia intervencija per burną ryklei kelia raumenų spazmus, ji nėra natūralus dalykas. Instinktai verčia žiaukčioti ir atryti tai, kas grubiai lenda, tačiau to padaryti nepavyks, todėl tyrimo metu bus juntamas anksčiau nepatirtas žiaukčiojimas.

Kai kurie pacientai įvardina, kad įdomu jausti, kaip endoskopijos metu po skrandį juda zondas su kamera. Nes kiekvienas posūkis juntamas fiziškai, tad galima suprasti, kurioje vietoje yra skrandžio sienelės. Po tyrimo bus juntamas šioks toks ryklės, gerklės sudirginimas, tačiau dienos bėgyje galimas perštėjimas praeis.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Copyright © Visos teisės saugomos. | Newsphere by AF themes.