Straipsniai

verslas, laisvalaikis, technologijos

Lietuvos miškų aktualijos

miško hektaro kaina

miško hektaro kainaSvarbu ne tik išsaugoti ir gausinti Lietuvos miškus ir jų išteklius, bet ir racionaliai juos naudoti. Kasmet Lietuvos valstybiniuose ir privačiuose miškuose iškertama 5,7 -7,4 mln. kubinių metrų medienos.  Miško hektaro kaina vis kyla, tai skatindama dar didesnį medienos suvartojimą. Juk turbūt daugeliui aiškus dėsnis, kad jei pasiūla mažesnė už paklausą tai kaina kyla. Medienos kainų kilimas irgi rodo, kad jos ištekliai riboti, o suvartojimas auga. Daugelyje sričių mediena pakeičiame plastiku, imitacijomis ir kitais nenatūraliais produktais. Tačiau mediena visgi išlieka kaip vertinama medžiaga. Visų pirma, nes tai ji natūrali, ekologiška ir t.t.

Taigi medienos naudojimas turėtų sukelti rūpestį dėl miškų kirtimo. Specialistų ir mokslininkų nuomone, tokios kirtimų apimtys atitinka darnaus miškų ūkio vystymo principus, kai iškertamos medienos kiekis neviršija jos prieaugio, ir to pakanka sėkmingam šalies miškų ūkio sektoriaus funkcionavimui bei patenkinami medienos perdirbimo pramonės, energetikos sektoriaus ir kitų medienos vartotojų poreikiai. Kokios galimybės, nedidinat kirtimų, racionaliau naudoti Lietuvos miškus?

Švenčionėlių miškų urėdijos vyriausiojo miškininko Sigito Švereikos nuomone, visada yra galimybių tobulinti savo veiklą, nors tos galimybės nėra beribės, ir ne viskas priklauso nuo miškininkų. Kai kurios miškų racionalesnio naudojimo priemonės yra numatytos jau minėjote Nacionalinėje miškų ūkio plėtros programoje. „Nuosavybės teisių į nekilnojamąjį turtą atkūrimo procesas jau vyksta 20 metų, tačiau jis vis dar nebaigtas, – sako Sigitas Švereika. Rezervuotose nuosavybės teisėms atkurti miškuose jau du dešimtmečius nevykdoma ūkinė – komercinė veikla, o tai reiškia, kad neracionaliai naudojami šalies miškų ištekliai. Visoje Lietuvoje tokių miškų apie 250 tūkstančių ha., o mūsų urėdijos teritorijoje – 9,5 tūkst. Hektarų. Programoje yra numatyta iki 2020 m. atnaujinti ūkinę komercinę veiklą visuose nuosavybės teisėms į žemę atkurti rezervuotuose ir šiam tikslui nepanaudotuose miškuose, juos pardavus aukcionuose arba perdavus valstybės įmonėms miškų urėdijoms“.

Specialistų tyrimai parodė, kad nuolat didėja perbrendusių medynų plotams, negalima sumažinti ugdomųjų kirtimų, nes tada padidės sanitarinių kirtimų apimtys.

Miškų urėdijos parengtoje strategijoje yra numatyta suderinti miško ugdomųjų, sanitarinių ir pagrindinių kirtimų apimtis, padidinti smulkios nelikvidinės medienos ir miško kirtimo atliekų panaudojimą biokurui. Šiuo metu iš mūsų medienos, skirtos biokuro gamybai, nuperkama mažiau, negu mes galime pagaminti, tačiau ateityje tokios medienos poreikis turėtų tik didėti. Siekdami racionaliau naudoti miškų išteklius, taip pat nutarta gerinti miške pagaminamos produkcijos kokybę t.y. iš nukirstos medienos stengiamasi pagaminti kuo daugiau perdirbimui tinkamų sortimentų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Copyright © Visos teisės saugomos. | Newsphere by AF themes.