Straipsniai

verslas, laisvalaikis, technologijos

Vaikas ir kompiuteris: rekomendacijos tėvams

kompiuteriai

kompiuteriaiTechnologijoms vis sparčiau braunantis į mūsų ir mūsų šeimos gyvenimą, medicinos specialistai ragina susimąstyti apie kompiuterinių prietaisų įtaką mūsų sveikatai. Ypatingą dėmesį reiktų skirti mažamečiams vaikams – šiems kompiuteris tampa ne tik efektyviausia laisvalaikio praleidimo priemone, bet ir būtinu komunikacijos įrankiu. Iš tiesų daugelis tėvų net neįsivaizduoja, kiek laiko jų vaikas praleidžia virtualioje erdvėje, su kuo ir apie ką bendrauja. Psichologai tvirtina, kad kompiuterinė įranga gali sukelti priklausomybę, pasireiškiančia nenoru bendrauti, įtampos padidėjimu, nuolatiniu erzuliu, sudirgimu ir nenoru mokytis.

 Virtualios erdvės ir realybės sankirta

Kompiuteriai keičia realybės sampratą, t. y. vaikai nebejaučia skirties tarp tikrovės ir skaitmeninės erdvės. Realybės sampratos iškreiptis gali sukelti socialinės atskirties problemas, todėl būtina atidžiai stebėti vaiko elgesį. Be to, vaikai, laisvalaikio pramogas siejantys su naujausiomis technologijomis, neugdo savo kūrybingumo. Kompiuteriai, pateikdami apgaulingą tikrovės vaizdą, trukdo susieti atskirus įvykius, atrasti ryšį tarp veiksmo ir rezultato. Vaikai nesugeba realiai įvertinti savo jėgų, neturi tikslų, o žaisdami smurtinius žaidimus ima manyti, kad varomoji gyvenimo jėga yra prievarta.

Tiesa, būtų klaidinga manyti, kad visais gyvenimo atvejais kompiuteriai yra žalinga, vaiko psichiką ir sveikatą griaunanti veikla. Priešingai – naudodamiesi kompiuteriu moksleiviai gali gauti vertingos mokomosios medžiagos, plėsti savo kultūrines žinias ir susirasti draugų iš viso pasaulio. Lavinamieji kompiuteriniai žaidimai išmoko koncentruoti dėmesį, greičiau priimti sprendimus, mokytis komandinio darbo ir prisiimti atsakomybę už savo veiksmus. Kitaip sakant, kompiuterio teikiama nauda ir žala tiesiogiai priklauso nuo laiko, skirto virtualiai erdvei. Psichologai tvirtina, kad priklausomybę kompiuteriui skatina meilės ir šilumos trūkumas, nuolatiniai tėvų kivirčai ir neišspręstos vaikų problemos. Tai reiškia, kad siekdami pasirūpinti mažylio sveikata, privalote stebėti vaiko elgesį, normuoti valandas, praleidžiamas prie kompiuterio ekrano, domėtis vaiko jausmais ir išgyvenimais, užtikrinti šiltą ir jaukią namų aplinką, draugiškus tarpusavio santykius.

Sveikatos problemos

Viena dažniausių sveikatos problemų, kurias sukelia ilgos valandos prie kompiuterio ekrano, yra akių ligos. Vaiko akys išvargsta, parausta, ima ašaroti ir perštėti, be to, yra galimi įvairūs regos sutrikimai. Norėdami padėti, išmokykite vaiką dirbant su kompiuteriu kiek įmanoma dažniau mirksėti (taip bus drėkinamos džiūstančios akys). Būtina pasirūpinti ir tinkamu kambario apšvietimu, t. y. įsitikinkite, kad įjungus kompiuterį ant jo nekrenta šviesos atspindžių. Dėl šios priežasties būtina vaikui nupirkti tik kokybišką ir sertifikuotą monitorių, kurio ekranas nemirgės. Beje, išlikite racionalūs ieškodami tinkamos vietos kompiuteriui – jei monitorius stovės priešais langą, jame atsispindės saulės šviesa, kurį vaiką akins.

Jei vaikas daug laiko praleidžia prie kompiuterio, privalote pasirūpinti tinkama mažylio sėdėsena. Nepamirškite, kad apkrauta stuburo sritis gali sukelti rimtų laikysenos problemų, o vaikas ims skųstis nugaros ir pečių linijos skausmais. Patarkite vaikui kaip įmanoma dažniau keisti savo sėdėjimo pozą – taip pagerinsite medžiagų ir kraujo apykaitą. Pasirūpinkite ir tinkamu kompiuterio stalu bei patogia kėde. Pastaroji privalo turėti juosmens išlinkimą ir tvirtą atramą rankoms. Vaiko kojos privalo remtis į grindis. Stalo aukštis turi atitikti vaiko ūgį, t. y. mažylio rankos negali būti nei iškeltos pernelyg aukštai, nei nuleistos žemyn.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Copyright © Visos teisės saugomos. | Newsphere by AF themes.