Straipsniai

verslas, laisvalaikis, technologijos

Ar galima nuginčyti testamentą – atsako advokatai

advokatai

advokataiNors testamentas yra paskutinioji velionio valia, advokatai teigia, kad vis dažniau siekiama testamentą nuginčyti. Paprastai šią situaciją lemia gana sudėtinga šalies ekonominė situacija – artimieji ieško būdų, kaip gauti daugiau naudos ir užsitikrinti geresnes materialines pragyvenimo sąlygas. Tiesa, nereta situacija – artimųjų bandymas apginti tai, kas iš tiesų jiems ir priklauso, tačiau buvo atimta dėl kitų asmenų nesąžiningumo ar savanaudiškumo. Šiuo atveju kalbama apie moralę ir žmogiškųjų vertybių apsaugą.

Teisiškai paveldėjimas suvokiamas kaip mirusio asmens pareigų, turtinių teisių ir, kai kuriais atvejais, neturtinių teisių perdavimas velionio įpėdiniams, remiantis įstatymo nustatyta tvarka arba sudarytu testamentu. Nors paprastai kalbėdami apie paveldėjimą, galvojame apie materialius dalykus, pvz., nekilnojamąjį turtą ar tam tikrą sumą pinigų, velionio mirties atveju įpėdiniai paveldi ir nematerialųjį turtą, pvz., prekių ženklus ar vertybinius popierius, taip pat – velionio turtines prievoles ir kitas turtines teises bei pareigas. Advokatai primena, kad sudarytu testamentu turtas gali būti paliktas ir savivaldybei, juridiniams asmenims ar valstybei. Sudarydamas testamentą, jo autorius gali nurodyti, kas konkrečiai paveldės jo turtą ir kokią jo dalį valdys. Jei konkrečios turto dalys nėra nurodomas, teisiškai manoma, kad kiekvienas iš įpėdinių turtą paveldi lygiomis dalimis.

Teisininkai pabrėžia, kad Lietuvos Respublikos civilinis kodeksas numato, kad tam tikriems asmenims turi būti priskirtas velionio turtas, net ir tuo atveju, jei testamente jų paveldėjimo teisė nebuvo nurodyta arba buvo apibrėžta mažesnė palikimo dalis už privalomąją. Be to, tam tikrais atvejais sudarytas testamentas gali būti laikomas negaliojančiu, jei buvo pasirašytas neveiksnaus asmens arba asmens, kurio veiksnumas yra laikomas apribotu dėl piktnaudžiavimo narkotinėmis, toksinėmis me­džiagomis ar alkoholiu.

Laikantis įstatymų, į palikimą pretenduojantis asmuo gali ginčyti testamento teisėtumą, pareikšdamas ieškinį asmeniui, kuris priėmė palikimą, per vienerius metus nuo dienos, kuomet buvo sužinota apie palikimo priėmimą, arba nuo palikimo atsiradimo dienos. Ieškinį gali pareikšti ir kiti įpėdiniai, kurie paveldėtų tam tikrą dalį turto, jei šiuo metu galiojantis testamentas ar atskiros jo dalys būtų paskelbtos negaliojančiomis. Pareiškimą dėl testamento nuginčijimo gali surašyti pareiškėjas arba kitas asmuo. Paprastai ši užduotis skiriama advokatams. Kad būtumėte tikri, jog teisinės paslaugos yra vykdomos sklandžiai ir kryptingai, rinkitės patikimą ir ilgametę darbo patirtį turintį teisininką, kuris atsakys į visus jūsų klausimus ir padės priimti racionaliausius sprendimus konkrečioje situacijoje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Copyright © Visos teisės saugomos. | Newsphere by AF themes.