Straipsniai

verslas, laisvalaikis, technologijos

Pagal senąsias lietuvių tradicijas gaminama lietuviška duona

Duona – tradicinis maistas, kepamas nuo neatmenamų laikų ir užimantis ypatingą vietą Lietuvos kultūroje – ne tik kaip maistas, bet ir kaip vienas pagrindinių tautos simbolių, užimantis garbingiausią vietą Lietuvos žmonių širdyse. Baltijos šalių turai kviečia daugiau sužinoti apie lietuvišką duoną ir ką ji reiškia šaliai.

Duonos kilmė

Duonos ištakos siekia ankstyvąjį neolitą, kai buvo išrastos girnos. Tada kieta duona buvo kepama iš grūdų ir vandens masės. Atsiradus žemdirbystei ir grūdų auginimui, buvo sukurta nerauginta duona, kuri kepama ant brangių plokščių akmenų.

Lietuvoje rašytiniuose šaltiniuose minima, kad duona buvo vartojama nuo pirmojo amžiaus po Kristaus ir kepama II-III a. Todėl iki XX amžiaus duona buvo pagrindinis lietuviškas valgis, kepamas dvejopai: raugintas ir neraugintas.

Ką simbolizuoja duona

Pagal lietuvių liaudies išmintį duona simbolizuoja žmogaus stiprybę, protą, susivaldymą, ištikimybę, gerumą, nuolankumą. Ir, žinoma, visų pirma – svarbiausias kasdienis maistas. Todėl duona Lietuvoje yra gyvybės simbolis, savo stebuklingomis galiomis liudijantis gerovę, laimę, vaisingumą.

Duonos nauda

Duona – puikus energijos šaltinis. Joje gausu įvairių žmogaus organizmui reikalingų vitaminų, ypač kalio, natrio, chloro ir natrio. Duonoje taip pat yra skaidulinių medžiagų, kurias skaido žarnyno mikroflora. Todėl lietuvių liaudies medicinoje duona plačiai naudojama sunkių ligų profilaktikai, sunkiai gyjančioms pūlinėms žaizdoms ir išsigandusiems vaikams nuraminti.

Duonos tikėjimai

Su duona Lietuvoje siejami įvairūs pranašiški ženklai ir prietarai. Buvo tikima, kad duonos gaminiai ar net duonos trupiniai yra susiję su žmogaus gyvybe. Dėl šios priežasties nebuvo galima išmesti duonos, palikti nesuvalgytą gabalėlį ant stalo, nes kitas žmogus gali suvalgyti tavo gyvenimo dalį. Taip pat paimkite paskutinę riekelę, jei niekas jums nepasiūlė ir net atsisakykite siūlomos duonos.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Copyright © Visos teisės saugomos. | Newsphere by AF themes.