Skolos išieškojimas: ką svarbu žinoti skolininkui?
Skolos išieškojimas yra sudėtingas procesas ne tik skolintojui, bet ir pačiam skolininkui. Laiku negrąžinus skolos, kyla įvairūs nemalonumai: prisideda papildomos išieškojimo išlaidos, kurias apmokėti tenka skolininkui, taip toliau didėja skola, susigadina kredito istorija, todėl vėliau tampa sunku pirkti išsimokėtinai ar gauti paskolą. Visada rekomenduojama skolas grąžinti laiku, o, jei tai padaryti sunku – ieškoti išeičių. Svarbiausia nedingti, nes taip skola ne tik, kad nepradingsta, bet ir ženkliai padidėja. Po kurio laiko įvyksta teismas, skolą gali perimti antstolis ir tada gresia dar didesnės bėdos: nekilnojamo turto areštavimas ir pinigų atskaitymai iš atlyginimo. Pasitaiko atvejų, kada skolininkai net nebegali dirbti, nes algos lieka pernelyg mažai.
Ką daryti, jei kyla sunkumų apmokant skolą?
Iš pradžių bandykite derėtis su skolintoju. Jei turite tam tikrų finansinių sunkumų ir žinote, kad skolos negalėsite grąžinti laiku, kuo greičiau patys susisiekite su kreditoriumi. Tokiais atvejais skolos išieškojimas taps paprastesnis. Dažnas skolintojas yra geranoriškas ir pasirengęs laikinai atidėti skolos apmokėjimo datą ar sudaryti mokėjimo grafiką, kad pinigus galėtumėte grąžinti bent po truputį. Žinoma, visa tai reikėtų įforminti oficialiai pas notarą, geriausia – sudarant vekselį, nes skolintojas irgi turi turėti tam tikras garantijas. Patogiausia turėti aiškų skolos mokėjimo grafiką ir taip, nors ir per ilgesnį laikotarpį, bet skolą grąžinti pilnai.
Kaip vyksta skolos išieškojimo procesai?
Kai kreditoriui nepavyksta atgauti pinigus „gražiuoju“, jis dažniausiai kreipiasi į teismą. Teismo sprendimas vėliau būna perduodamas antstoliui ir jis jau išieško skolą priverstinai. Taip pat kai kurie skolintojai kreipiasi į skolos išieškojimo įmones ir savo skolas parduoda. Bet kuriuo atveju skolintojas nuo atsakomybės nepabėga, pasikeičia tik skolos išieškotojas.
Kai skolą perima antstolio kontora, prasideda griežti veiksmai: areštuojamos banko sąskaitos, siunčiami vykdomieji raštai į darbovietę. Antstolis gali palikti tik tam tikrą disponuojamą pinigų sumą, kuri reikalinga skolininko ir jo šeimos narių pragyvenimui. Tam tikrais atvejais gali būti areštuojamas ir nekilnojamas turtas: transporto priemonė, butas, namas ir kita.
Svarbu žinoti, kad visi antstoliai turi dirbti teisėtai. Kilus įtarimui, kad antstolio veiksmai yra neteisėti (pavyzdžiui areštuota akivaizdžiai per didelė pajamų dalis), skolininkas turi teisę kreiptis į teismą dėl antstolio veiklos įvertinimo. Taip pat visada galima pasikonsultuoti bei pasikalbėti ir su pačiu antstoliu.