Kokią šildymo sistemą rinktis statant nuosavą namą?
Pastaraisiais metais dėmesio centre išliko šildymas moderniais šilumos siurbliais. Nors dujiniai katilai jau dešimtmečius užima svarbią vietą šilumos gamybos struktūroje, šilumos siurbliai pastaruoju metu buvo ekologiška ir moderni alternatyva. Šilumos siurbliai šilumai gaminti naudoja aplinkos energiją ir elektrą, aptarkime daugiau šios sistemos privalumų.
Kaip veikia šilumos siurbliai?
Šilumos siurblys naudoja paprastą suspaudimo procesą, kad perduotų šilumą iš žemos temperatūros į aukštesnę temperatūrą, reikalingą jūsų namų šildymui. Šilumos siurblio veikimo principas yra atvirkštinis šaldytuvo veikimas, užuot perdavęs šilumą iš kambario vidaus į išorę, siurblys paima ją iš išorinės aplinkos ir perneša į vidų.
Kokie yra pagrindiniai šilumos gavimo šaltiniai ir koks yra šilumos siurblio veikimo principas?
Priklausomai nuo technologinio sprendimo, šilumos šaltinis gali būti oro, požeminio vandens ar žemės šiluma. Pavyzdžiui, šiluma, paimama iš aplinkinio oro (oro šilumos siurblys), tada dujinė skysčio forma yra suspaudžiama elektra varomu kompresoriumi ir taip padidėja jo temperatūrą. Kitame etape kondensatoriuje prasideda dujų išsiplėtimas kartu su šilumos išsklaidymu. Šilumos siurblys gali tiekti daug kartų daugiau šilumos energijos nei jo elektros energijos suvartojimas.
Palyginti su dujiniu šildymu, šilumos siurblys veikia santykinai žemoje temperatūroje. Dėl šios priežasties šio tipo šildymas pirmiausia skirtas šiuolaikinei statybai, turinčiai mažą šiluminės energijos paklausą ir gerą pastato sienų šilumos izoliaciją.
Šilumos siurblio privalumai
- Vietos taupymas – šilumos siurblys yra šiek tiek didesnis nei dujinė krosnis, tačiau jam reikia mažai vietos montavimui;
- Mažos eksploatacinės sąnaudos – siurblio kompresoriaus elektros energijos suvartojimas yra labai mažas;
- Nauda aplinkai – šilumos siurblys nedegina jokio iškastinio kuro. Srovė, reikalinga kompresoriui vairuoti, gali būti gaunama iš namų fotovoltinio įrenginio, t. y. iš labiausiai atsinaujinančių šaltinių.
- Paprastas valdymas – šilumos siurblys patikimai veikia automatizuotai ir nereikalauja nuolatinės priežiūros.