Straipsniai

verslas, laisvalaikis, technologijos

Kompostas sode: sėkmingo kompostavimo taisyklės

kompostas

kompostasSodo priežiūra reikalauja itin daug laiko ir žinių. Jei norime, kad mūsų puoselėjami augalai, medeliai, gėlės, vaisiai ir daržovės džiugintų savo derliumi, ryškiomis spalvomis ir maloniu kvapu, privalome naudoti aukščiausios kokybės trąšas. Tiesa, čia slypi kiti pavojai – daugelis trąšų yra itin brangios, be to, jos gali pakenkti daliai mūsų augalų (pvz., sudeginti šaknis). Siekiantiems aukščiausio rezultato, norintiems puoselėti dirvą ir didinti derliaus apimtis, rekomenduojama namų sąlygomis gaminti kompostą – organinę trąšą, tinkančią įvairios struktūros dirvai ir įvairių tipų augmenijai.

Kodėl kompostas?

Kompostas vertinamas ne tik kaip trąšos, bet ir kaip efektyvi priemonė, padedanti spręsti atliekų pertekliaus problemas. Komposto gamyba nereikalauja nuolatinių darbų ir kasdienės priežiūros. Iš tiesų, viskas ką turite daryti – sukrauti sodo ir virtuvės atliekas į vieną krūvą, kurią reikės karts nuo karto pavartyti ar sudrėkinti. Nors kompostavimo procesas nėra sudėtingas ar varginantis užsiėmimas, vis dėlto, siekiant maksimalių rezultatų, būtina vadovautis specialistų patikrintais patarimais.

Ką kompostuoti?

Komposto gamybai naudojamos įvairių daržovių atliekos, kiaušinių lukštai, gėlės, vaisiai, arbatos maišeliai, kavos tirščiai, lauke auginamų gyvūnų (pvz., vištų ar triušių) išmatos, nupjauta žolė, lapai, smulkios šakos ir t. t. Į komposto dėžę negalima mesti piktžolių su sėklomis ar ligotų augalų, kadangi tokiu atveju kompostas bus užterštas. Į šią krūvą negalima mesti ir virtų daržovių, skerdienos, mėsos ar žuvies liekanų, kadangi šios atliekos skleis nemalonų kvapą ir vilios kenkėjus, pvz., žiurkes.

Kada ir kur kompostuoti?

Kompostavimo darbus rekomenduojama pradėti ankstyvą pavasarį arba vasaros pabaigoje, pvz., rugpjūtį. Minėtuoju metų laiku oro sąlygos ir drėgmės lygis yra palankiausias komposto gamybai. Rekomenduojama kompostuoti nuošalesnėje sklypo vietoje, kurią saugotų nedidelis šešėlis. Kompostas brandinamas specialiuose konteineriuose arba ant žemės paruoštoje vietoje.

Kaip kompostuoti?

Svarbiausia kompostavimo sąlyga yra tinkamas temperatūros ir drėgmės lygio palaikymas. Norint subrandinti aukščiausios kokybės kompostą, būtina palaikyti bent 50° C temperatūrą. Nepamirškite, kad į komposto krūvą turi patekti pakankamas kiekis deguonies, todėl karts nuo karto kompostą reikia maišyti, o kraunant naujas atliekas, krūvos negalima spausti. Tiesa, per laisvas komposto krovimas taip pat gali būti pavojingas, kadangi trąšos ims džiūti. Komposto krūvoje turi būti palaikomas reikiamas drėgmės kiekis (maždaug 50–60 proc.). Jei kompostuojamas produktas tampa itin sausas, jį reikia palaistyti, tačiau didelio drėgmės kiekio reikėtų vengti. Lyjant lietui komposto dėžė turėtų būti uždaryta, tačiau geru oru dangtį reikėtų nukelti ir leisti trąšoms vėdintis.

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Copyright © Visos teisės saugomos. | Newsphere by AF themes.