Saulės kolektoriai: mitai, kuriuos būtina paneigti
Nuolatos brangstant šildymo, karšto vandens bei elektros energijos kainoms, vis daugiau žmonių ieško alternatyvų tradiciniam šildymui. Specialistai teigia, kad vėjo jėgainės, saulės baterijos ir kiti prietaisai, kurie naudoja nuolatos atsinaujinančius išteklius, ateityje gali tapti rimta konkurencija tradiciniams šildymo būdams. Tiesa, apie jų efektyvumą, bei naudą, vis dar sklando gausybė mitų, kylančių iš paprasčiausio nežinojimo ar informacijos stygiaus. Šiandien sutelkime dėmesį į saulės kolektorius ir pabandykime paneigti apie juos sklandančius mitus.
Mitas nr. 1. Saulės kolektoriai nepadeda sutaupyti
Netiesa. Pagrindinė priežastis, kuri lemia vis augantį saulės kolektorių populiarumą – ekonomiškumas. Šis saulės spindulių „smaližius“ leidžia sutaupyti iki 70 proc. metinių karšto vandens paruošimo išlaidų. Tiesa, yra ir kita medalio pusė. Saulės kolektoriai ne visiems vartotojams atsiperkanti investicija. Jei jūsų namuose karšto vandens suvartojimas yra ypač mažas (50 Lt.per mėn.) tai tokiu atveju tikrai neverta montuoti saulės kolektorių sistemos, jei viršyja išlaidos minėtąją sumą tokiu atveju verta galvoti apie saulės kolektorius, ir šildyti vandenį. Namų ūkis 4 asmenų šeima, išleidžia per mėnesį elektiniam boileriui apie 150-250 Lt. Sumą, taigi saulėto sezono laikotarpis yra 8 mėn. X 200 Lt. gauname 1600 Lt. sutaupytą sumą per sezoną. Kolektorių ilgaamžiškumas skiriasi, bet vidutinis apie 25 metai ir daugiau, po tiek metų būsime sutaupę nei daug nei mažai viso – 40 000 Lt. sumą. O tai reiškia, kad su kiekviena diena mes tai prarandame.
Mitas nr. 2. Saulės kolektoriai ir baterijos tai vienas ir tas pats
Netiesa. Labai dažnai terminai „saulės kolektorius“ ir „saulės kolektorius“ yra naudojami kaip sinonimai. Tačiau taip nėra. Saulės kolektorius – prietaisas, kuris pagamintas taip, kad kuo greičiau ir stipriau įkaistų, o sukauptą saulės šilumą perduoda šilumos nešėjui, kuris specialiais nerūdijančio plieno, arba variniais vamzdžiais perduoda saulės kolektoriaus sukauptą šilumą į karšto vandens šildytuvą, aprūpinantį namą šiluma arba karštu vandeniu. Tuo tarpu saulės baterijos yra skirtos gaminti elektros energijai. Taigi, jei planuojate ruošti karštą vandenį, šildyti namus ar baseiną, jums reikalingas saulės kolektorius, o jei ketinate įsirengti nuo elektros tinklų nepriklausomą elektros sistemą, rinkitės saulės baterijas.
Mitas nr. 3. Apniukusią dieną saulės kolektorius neveikia
Netiesa. Saulėtą dieną tiesioginė saulės spinduliuote siekia iki 1000 W/m², tuo tarpu net ir apiukusią ir debesuota dieną saulės kolektorius veikia ir išlieka 10 proc. efektyvumo, o tai yra 100 W/m², o tai sukelia vandens temperatūrą nuo +5 iki +30 c. laipsnių.
Mitas nr. 4. Naudojantys saulės kolektorius, ūkanotą dieną liks be karšto vandens
Jei tai būtų tiesa, vargu ar Lietuvoje apskritai išvystume vis naujai dygstančius saulės kolektorius, nes visi puikiai žinome, kad lietuviškas klimatas retai džiugina saulėtomis dienomis, ypač šaltuoju metų sezonu. Saulės kolektoriai veikia ne tik nuo tiesioginės, bet ir nuo sklaidžiosios ar atspindėtosios spinduliuotės. Paprasčiau tariant, saulės spinduliai pasiekia saulės kolektorių net ir labai ūkanotą dieną, todėl baimintis, kad staiga nebeliks karšto vandens ar išsijungs šildymas, nereikėtų. Jei sistema yra sumontuota neteisingai, ne profesionalų, tai tokiu atveju tikrai būna dauga bėdų, vasarą per daug šilumos, o rudenį, pavasarį jos trūksta, kiekviena sritis turi savo niuansų, todėl reiktu patikėti šį darbą spiacelistams, su didele patirtimi.
Mitas nr. 5. Saulės kolektoriai gali patenkinti visus namo šildymo poreikius
Nors ir skamba viliojančiai, tačiau kol kas taip nėra. Net ir tokiose šalyse kaip Austrija ar Vokietija, iš kur dažniausiai ir atkeliauja šildymo sistemų mados, saulės sistemos gali būti naudojamos kaip didelis pagalbininkas patalpų šildyme. Kita vertus, tai nereiškia, kad saulės kolektoriai nepadeda sutaupyti. Padeda, tačiau kaip pilnai išnaudoti saulės spinduliuojamą energiją ir atsisakyti tradicinio šildymo, mokslininkai dar nesugalvojo, nors tokių pastatų jau yra ir Lietuvoje, kurie neturi tradicinių katilinių, nes šildomi tik nuo hibridinės jėgainės, saulės kolektorių, saulės baterijų ir vėjo jėgainės. Kita vertus, prieš keliasdešimt metų žmonės nežinojo, kas yra internetas. Taigi, kol laukiame naujų vėjų saulės kolektorių rinkoje, reikia išnaudoti tai, ką šiuo metu turime.