Straipsniai

verslas, laisvalaikis, technologijos

Turto vertinimas: ką reikėtų žinoti?

Turto vertinimas yra neatsiejama turto pirkimo ir pardavimo dalis. Tiek perkant, tiek parduodant NT, reikalinga įvertinti turtą, o tai atlikti turi profesionalus ir licenciją turintis vertintojas. Lietuvoje turto vertinimą teikia daug vertintojų. Tad renkantis reikia pasidomėti, kaip atliekamas šis vertinimas ir ką reikėtų žinoti prieš užsakant paslaugą.

Kada reikalingas turto vertinimas?

Parduodant turtą įvertinti svarbu tam, kad būtų galima sužinoti, kokią pinigų sumą galima gauti už parduodamą turtą. Perkant turtą, aktualu sužinoti, ar pardavėjo prašoma suma atitinka rinkos kriterijus. Be to, labai dažnai perkant turtą su būsto paskola, turto vertinimo prašo bankas. Todėl tai yra būtina pirkimo sandorio dalis.

Tačiau taip pat turto vertinimas gali būti užsakomas ir kitais atvejais. Pavyzdžiui, kai turtas yra įkeičiamas, kai turtas pirmą kartą apdraudžiamas, norima išnuomoti ar perparduoti turtą, turtas apjungiamas su kitu objektu arba yra  dalinamas. Taip pat  tais atvejais, kai NT turtas priklauso verslui, o šiuo metu vyksta verslo bankrutavimo ar perdavimo procedūros.

Kaip atliekamas turto vertinimas?

Turto vertinimas pradedamas nuo kliento ir vertintojo pirmojo pokalbio. Dažniausiai vertintojas paprašo pasidalinti pirmine turima informacija apie turtą. Pavyzdžiui, jeigu norite turtą įsigyti, galite vertintojui nusiųsti nuoroda į  skelbimą, kuriame siūlomas Jūsų nusižiūrėtas objektas. Tai padės vertintojui suprasti, ar jis galės įvertinti objektą ir kiek laiko tai užtruks. Tuomet sutartu metu vertintojas atvyksta į objektą, jį apžiūri, užfiksuoja esamą situaciją, taip pat surenka turto techninių savybių informaciją: apie esamą įrangą, infrastruktūrą ir pan. Tuomet  vertintojas analizuoja panašioje vietoje įvykusius sandorius, kai buvo perkamas ar parduodamas panašios vertės turtas, tuomet nustato preliminarią turto rinkos kainą ir parengia argumentuotą ir išsamią ataskaitą, pagrindžiančią šią kainą.

Kiek kainuoja turto vertinimas?

Dažniausiai turto vertinimas priklauso nuo to, kokios sumos yra pirkimo ar pardavimo sandorius. Tai reiškia, nuo paties preliminarios turto vertės. Tačiau kai kurie vertintojai siūlo fiksuotą pradinį mokestį, kuris sumokamas dar iki paslaugos gavimo. Tik vėliau, vertintojui apskaičiavus preliminarią turto vertę, jeigu ji tinka užsakovui, atliekama galutinė atskaita ir sumokama likusi pinigų suma. Turto vertinimas gali kainuoti nuo keliasdešimties iki kelių šimtų eurų.

Kas gali įvertinti turtą?

Turto vertinimą atlieka tik tam leidimus turintys profesionalūs vertintojai. Todėl rinkdamiesi paslaugos teikėją, visuomet pirmiausia pasidmėkite, ar atvykstantis vertintojas turi teisę teikti tokią paslaugą. Geriausia, dar prieš vertinimą pasirašyti paslaugų sutartį.

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Copyright © Visos teisės saugomos. | Newsphere by AF themes.